„Potęga celu” | Zig Ziglar – jak osiągać to czego pragniesz?

22 maja, 2022
22 maja, 2022 Przemysław Giziewski

„Potęga celu” | Zig Ziglar – jak osiągać to czego pragniesz?

Zig Ziglar napisał książkę, która jest w pełni poświęcona jednemu z ważniejszych aspektów naszego życia, czyli stawiania i realizacji celów. Autor wskazuje, że 97% społeczeństwa nie ma jasno zdefiniowanych celów w swoim życiu. Dlaczego nie stawiamy sobie celów? Można wymienić cztery główne powody:

 • strach – to właśnie on powstrzymuje wiele osób przed wyznaczaniem sobie celów, często uznajemy, że fałszywe dowody wydają się prawdziwe i skutecznie blokują przed działaniem;
 • negatywny obraz siebie – mamy własny obraz siebie, który funkcjonuje w naszych umysłach. Jeśli ten obraz jest negatywny to nie będziemy wyznaczać śmiałych celów;
 • brak przekonania – część osób nie ma przekonania, że warto stawiać cele. Uważają, że nie ma to większego znaczenia i nie ma sensu tego robić;
 • bezradność – nie stawiamy celów, bo nie wiemy jak robić to prawidłowo. Jeśli raz postawiłeś sobie cel i go nie zrealizowałeś bądź o nim zapomniałeś to nie będziesz chciał zrobić tego ponownie. 

Jeśli jednak przekonasz się, że cele są ważne i warto je określać to z pomocą przychodzi autor, który przedstawia 13 sposobów na osiągnięcie tego czego zawsze pragnąłeś:

 1. Zaangażowanie

Zaangażowanie jest fundamentem działania i odnoszenia sukcesów. Dlatego tym bardziej nie może go zabraknąć przy realizacji celów. Dzięki głębokiemu zaangażowaniu unikasz wątpliwości i zwątpienia w trudniejszych chwilach. 

 1. Rozliczanie się z postępów

Dobrą praktyką jest codzienne rozliczanie się z określonych zadań. Możesz to robić w formie checklisty lub notatek. Ale każdego wieczoru planuj kolejny dzień i się z niego rozliczaj. Dyscyplina i konsekwencja dadzą niespodziewane efekty. 

 1. Solidne podstawy

Szczerość, uczciwość, siła charakteru, lojalność, zaufanie, miłość i wiara. Autor wskazuje, że bez tych fundamentów trudniej osiągać cele. Dlatego kształtuj w sobie powyższe wartości i kieruj się nimi na co dzień. 

 1. Słownictwo

Zamień negatywne słownictwo na pozytywne. Sprawdź jakim słownictwem zazwyczaj się posługujesz. Jakie myśli są tymi przeważającymi. Otoczenie podsuwa nam cały czas negatywne wiadomości i informację. Natomiast, jeśli chcesz skuteczniej osiągać swoje cele zmień słownictwo na pozytywne. 

 1. Małe kroki

Duże cele mogą nas przytłaczać i mentalnie blokować. Tutaj z pomocą przychodzi metoda małych kroków. Podziel większe zadania na takie, które jesteś w stanie zrobić bez większego przygotowania. Budowanie tego nawyku przełoży się na widoczne efekty każdego dnia. 

 1. Dobra forma

Dobre forma fizyczna pozwala nam lepiej i dłużej działać. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje korelację między aktywnością fizyczną a sferą mentalną. Wykorzystaj to na swoją korzyść i dbaj  o swoją formę. 

 1. Radzenie sobie z rozczarowaniem

A jak Ty sobie radzisz z rozczarowaniem? Czy długo o tym myślisz i przeżywasz? Im szybciej wyjdziesz ze stanu rozczarowania tym lepiej będą wyglądały Twoje wyniki. A przy okazji nauczysz się radzić z trudnymi emocjami. 

 1. Dyscyplina

Działaj mimo braku motywacji, działaj mimo spotykających Cię trudności. To właśnie dyscyplina powoduje, że idziesz krok po kroku w stronę Twoich celów. Zdyscyplinuj się i codzienne wstawaj z nastawieniem do działania. 

 1. Ukierunkowanie

Jeśli spotkasz na swojej drodze trudności to zmień drogę, ale nie zmieniaj celu. 

 1. Informowanie o swoich celach

Mów o swoich celach, ale ostrożnie. Wybierz osoby, które mogą Ci pomóc i wesprzeć w realizacji celów i z nimi podziel się swoimi planami. 

 1. Gra zespołowa

Twoje otoczenie może być wsparciem w dążeniu do celów. Wspólne omawianie planów, trudności pozwala uzyskać większą motywację.

 1. Przełamywanie barier

Co robisz gdy napotykasz na przeszkody, których nie jesteś w stanie obejść. Czy rezygnujesz, czy szukasz innego rozwiązania? Przełamywanie barier świadczy o dużej sile wewnętrznej i nie uleganiu zewnętrznym czynnikom. Takie osoby wiedzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. 

 1. Patrzenie w przyszłość 

Wyobraź sobie siebie jak osiągasz cel. Gdzie wtedy jesteś i co czujesz. Takie podejście buduje pewność, że cel jest na wyciągnięcie ręki i nie ma wątpliwości, że osiągnięcie go to tylko kwestia czasu. 

Wszystkie powyższe wskazówki i sposoby będą skuteczne pod warunkiem, że będziesz je stosował codziennie. Bez działania i konsekwentnej pracy nie osiągniesz tego co sobie ustaliłeś. 

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.